
Antyczne, kryształowe
Wydawałoby się, że na południu Francji zawsze świeci słońce, a temperatura w tym regionie nie spada poniżej zera. Rzeczywiscie zima przypomina tu raczej jesień, jednak dzisiejszy dzień był wyjątkowo chłodny.
Mimo wszystko miłośników antyków nie zniechęcił nawet mróz! Jak w każdy pierwszy weekend miesiąca na Les Aléess Fransois Verdier organizowany jest targ antyków.
Choć nie był on tak duży jak zwykle, to można było zachwycić się niektórymi stoiskami i tym co oferowali ich sprzedawcy.
Szczególną uwagę skupiłam na lustrach, których urokowi nie mogłam się oprzeć, zainspirowały mnie by napisać co nieco o ich historii.
Antyczne, kryształowe w złotych ramach, dawniej zdobiące pałace, dzisiaj wspaniale komponujące się z nowoczesnymi wnętrzami. Nadają im uroku i magicznego charakteru, a przy tym optycznie powiększają każdą przestrzeń.

W XV wieku w Wenecji rozpoczęto produkcję luster cynowych czyli słynnych luster rtęci. Szklaną płytę powlekano stopem rtęci i cyny, była to tzw. metoda cynowania. Pokrytą arkuszami papieru cynowego powierzchnię, szlifowano, wygłaszano i nakładano na nią rtęć. Później przez jeden dzień dociskano całość żelazną masą, a pozostałości rtęci usuwano przechylając szklana płytę, tak powstała błyszcząca powierzchnia. Rtęć rozpuszcza cynę tworząc przez to mieszaninę przylegającą do szkła. By uzyskać idealnie równą warstwę trzeba było czekać nawet miesiąc.
Weneckie lustra były czyste, przejrzyste i posiadały niesamowitą siłę odbicia. Niestety ta metoda tworzenia luster przy użyciu rtęci, miała bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie pracowników. Zmiany zaszły, dopiero gdy Wenecjanie wynaleźli nowoczesną technikę umożliwiającą wytwarzanie bardziej przezroczystego i trwalszego szkła. Nowy patent okazał się tak doskonały i wyjątkowy, że szklarze którzy go opracowali zostali uwięzieni na wyspie Murano, a za zdradzanie owej tajemnicy grożono im śmiercią. Mimo tego zakazu wydanego przez wenecki rząd, wieść dotarła do Niemiec, gdzie konkurencyjne zakłady działały do końca XVI wieku.

We Francji za panowania Ludwika XIV używano zróżnicowanych technik szklarskich, jednak pierwsze próby stworzenia tych wyjątkowy luster pod koniec 1630 roku okazały się nieudane.
Trzeba tylko uważać by przeglądając się w nim zbyt długo nie popaść w samozachwyt!

Social Menu